Islington Based, UNRESTRICTED VIEW FILM FESTIVAL, Award Nominees Announced – OPENING NIGHT TONIGHT Islington Based, UNRESTRICTED VIEW FILM FESTIVAL, Award Nominees Announced – OPENING NIGHT TONIGHT
Award Nominees Announced PLUS Opening Day of Festival FESTIVAL DATES: Tuesday 23rd April – Sunday 28th April 2019 Photo: Judson Vaughan and Karl Kennedy-Williams... Islington Based, UNRESTRICTED VIEW FILM FESTIVAL, Award Nominees Announced – OPENING NIGHT TONIGHT

Award Nominees Announced PLUS Opening Day of Festival

FESTIVAL DATES: Tuesday 23rd April – Sunday 28th April 2019
Photo: Judson Vaughan and Karl Kennedy-Williams (from Dragonflies Only Live For 24 Hours)

North London based Unrestricted View Film Festival, opens tonight (Tuesday 23rd April) to celebrate a week of independent film for the fourth year running.

It is also delighted to today announce its 2019 award nominees:

The award winner’s announcement and ceremony will take place at 8pm on Sunday 28th April at festival’s hub venue, The Hen & Chickens.

Creative Director, James Wren, said:

“This year, we had more submissions than ever so I’m very grateful to my team for helping me select the final programme which boasts a wealth of talent from across the world, from filmmakers of all levels of experience. Every year, this festival showcases exceptional talent from emerging artists and so selecting the award finalists is always a challenging task. I’m so excited to see what these filmmakers, actors, and creatives go on to achieve in their careers and it’s great that UVFF gets to be a part of their journey. This festival continues to be a wonderful celebration of independent film at its finest.”

The festival’s opening night which will take place tonight at 7pm (doors at 6:30pm) with a screening of the film, Dragonflies Only Live For 24 Hours – one of the finalist films in a number of categories – showing at Everyman’s Screen on the Green.

Launched in 2016, and following three very successful years, the 2019 Unrestricted View Film Festival is set to be bigger and better than ever before. Stretching across three venues, this year including the addition of Islington Vue Cinema, the festival will show a selection of feature films, documentaries, short films and web series across the six-day event.

Unrestricted View in collaboration with FMW Films is a collective of award winning theatre and filmmakers, established in 1997 to write and produce innovative and exciting new work. Combined, the companies have produced over 20 plays, five new writing festivals; three feature length films, four short films and hundreds of comedy shows, including the feature film, The Man You’re Not, which won Best British Feature at the London Independent Film Awards in 2017. 

Award Nominations

Best Feature 

 Best Director (Feature)

Best Actor (Feature)

Best Actress (Feature)

Best Foreign Feature

  • Ginger (Dir: James C Boratyn & Melissa Boratyn, USA)
  • Barren and Empty the Sea (Dir: Lucas Parnes & Jesus Serna, Spain)
  • The Discarded (Dir: Piotr Skowronski, Canada)
  • The Island of Evenings (Dir: Garry Miley, Ireland)
  • Sugar Cube (Dir: Luke Jacobson, Australia)

Best Short

  • Futures (Dir: Daniel Marc Janes, UK)
  • The Smell of Petrol (Dir: Branko Tomovic, UK)
  • The Third Hand (Dir: Yonatan Weisberg, UK)
  • Seriation (Dir: George Bearpark, UK)
  • Skip Girl (Dir: Annabel Vine, UK)
  • Regrets (Dir: AJ Sykes, UK)

Best Foreign Short

  • Paris You Got Me (Dir: Julie Boehm, Germany)
  • Tongue (Dir: Adriana Martins da Silva, Portugal)
  • Actually (Dir: Mart Sander, Estonia)
  • The Son, The Father… (Dir: Lukas Hassel, USA)
  • Foxes (Dir: Tristan Taylor, USA)
  • Merry-Go-Round (Dir: Ray Wu, Taiwan)
  • Passage (Dir: Henry Colin, Canada)

Best Actor (Short)

  • Louie Baylis (Worthless)
  • Liam Collins (My Toughest Battle)
  • Nick Biadon (Seriation)
  • Marius Clements (Not Yet the Hero)
  • Ayinde Howell (Foxes)
  • Craig Parkinson (Futures)

Best Actress (Short)

  • Gaynor Faye (Worthless)
  • Jeany Spark (Sump)
  • Julia Deakin (Mausoleum)
  • Gillian Saker (Goodbye Mondays)
  • Anna-Maria Nabirye (The Negotiator)
  • Charleen Meredith (Being Without)
  • Oriane Pick (Say Your Name)

Best Web Series

  • Rebound (UK, Dir: Andrew Ball-Shaw)
  • Just Saying (UK, Dir: Keiran Bourne)
  • Sagesse2Rue (France, Dir: Patrice Anselme)
  • Subverse (UK, Dir: Joseph White)
  • Unbelievers (UK, Dir: Matthew Colclough)
  • SK&J (USA, Dir: Jenn Liu, Susan-Kate Heaney)
  • Brie Can Do It (USA, Dir: Tony Santiago)

Best Documentary

  • Miniature Wargaming the Movie (Dir: Joseph Piddington, UK)
  • Film the Change: Plastic (Dir: Laura Mahler, UK)
  • Voices From The Mine: Artisanal Diamonds and Resource Governance in Sierra Leone (Dir: Roy Maconachie, UK)
  • The NO-MAD chronicles: The MERCYnaries of WAR (Dir: Mihail Kunchev, Bulgaria)

Best Documentary (Short)

  • bOObs: The War on Women’s Breasts (Dir: Megan S Smith, USA)
  • Stride (Dir: Becky Robinson, UK)
  • Max (Dir: Dan Besley, UK)
  • Coming Home (Dir: Rob West, UK)
  • 2001: Pressure makes Diamonds (Dir: Kazim Rashid, UK)
  • Sian: Portrait of a Photographer (Dir: Dylan Friese-Green, UK)

Best Editing

  • N
  • No More Lights in the Sky
  • Two
  • 2001: Pressure Makes Diamonds
  • The Negotiator

Best Director (Short)

  • Annabel Vine (Skip Girl)
  • AJ Sykes (Regrets)
  • Forouzan Jalali (Gloomy Green)
  • Iacopo Di Girolamo (N)
  • Kenneth O’Toole (Two)
  • Kieran Bourne (Say Your Name)
  • Natalie Forward (151)

Best Comedy

  • The Accident (Dir: Kellie Higgins, UK)
  • Mind F*#k (Dir: Sherill Turner, UK)
  • The Switch (Dir: Paul Burt, UK)
  • Sump (Dir: Mike Wozniak, UK)
  • Masters (Dir: Mark Ward, USA)
  • Worthless (Dir: Dave Fulton, UK)

Best Score

  • Some Ways to Get Rid of a Body
  • Paris You Got Me
  • Dragonflies Only Live for 24 Hours
  • Deep in the Woods
  • The Discarded

Best Screenplay

  • Sarah Daly (Automata)
  • Ryan Grandtish, Melissa Boratyn, James Boratyn & Johnny Woj (Ginger)
  • Ryan Bennett (Take Me to the Waves)
  • Natalie Forward (151)
  • Branko Tomovic (The Smell of Petrol)

Best Make up/Costume

  • Automata
  • Scarecrow
  • Pitfall
  • Deep in the Woods
  • The Art Collector

Best Art Direction

  • Tolerance
  • Paris You Got Me
  • Scarecrow
  • Goodbye Mondays
  • Forever Young
  • Knock at the Door

Best Cinematography

  • The Old Man and the Dead
  • Hindsight
  • Carga
  • Inside the Wardrobe
  • Mausoleum
  • 151

Best Animation

  • Inverse
  • Anacronte
  • Feather Pillow
  • Panta Rhei

Best Sound

  • Carga
  • Some Ways to Get Rid of a Body
  • Anacronte
  • Mausoleum
  • Hindsight

Festival Director’s Choice

Announced on the night

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Jon Dingle Editor

A film journalist, writer and a filmmaker in business for over 20 years. I am passionate about movies, television series, music and online games.