EE BAFTA Awards 2018 Winners In Full EE BAFTA Awards 2018 Winners In Full
At last night’s EE British Academy Film Awards Three Billboards Outside Ebbing, Missouri was named Best Film and Outstanding British Film, with Martin McDonagh... EE BAFTA Awards 2018 Winners In Full

At last night’s EE British Academy Film Awards Three Billboards Outside Ebbing, Missouri was named Best Film and Outstanding British Film, with Martin McDonagh winning Original Screenplay, Sam Rockwell taking Supporting Actor, and Frances McDormand receiving the BAFTA for Leading Actress.

Gary Oldman won Leading Actor for Darkest Hour; the film also won the award for Make Up & Hair.
The Shape of Water won three awards: Guillermo del Toro won for Director and composer Alexandre Desplat collected the Original Music award, his third BAFTA win; the film also won Production Design.
Supporting Actress went to Allison Janney for her role as Tonya Harding’s mother in I, Tonya.
Roger Deakins won his fourth BAFTA for Cinematography for Blade Runner 2049, which also won for Special Visual Effects.
Raoul Peck won the Documentary award for I Am Not Your Negro. Film Not in the English Language was won by South Korean drama The Handmaiden and Coco took the BAFTA for Animated Film.
Writer/director Rungano Nyoni and producer Emily Morgan received the award for Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer for I Am Not a Witch.
Baby Driver received the BAFTA for Editing and Phantom Thread won for Costume Design. James Ivory won for Adapted Screenplay for Call Me by Your Name and Dunkirk for Sound. Cowboy Dave won the British Short Film award.
The Special Award for Outstanding British Contribution to Cinema was presented to the National Film and Television School (NFTS). The school has trained generations of BAFTA-nominated film talent; this year’s British Short Animation award was won by Poles Apart, which is the 13th NFTS graduation film to win a BAFTA.
The Fellowship, the highest honour the Academy can bestow was presented to director and producer Sir Ridley Scott by HRH The Duke of Cambridge, President of BAFTA, and Sir Kenneth Branagh.
The EE Rising Star Award, voted for by the public, went to Daniel Kaluuya.
The ceremony, which was hosted for the first time by Joanna Lumley, was held at London’s Royal Albert Hall, and featured performances by Cirque du Soleil and the Kanneh-Mason family.
As part of BAFTA’s year-round programme of events and initiatives, many of this year’s nominees took part in ‘BAFTA Film: The Sessions’ on Saturday 17 February. The Sessions saw the nominees discuss their craft in interviews that will be available online on BAFTA Guru in the coming weeks.
In addition, a number of the nominated short films are now available to view in Curzon cinemas around the country and online at  https://www.curzonhomecinema.com/.
Other year-round film activity includes initiatives such as our new talent activity and scholarships programme, BAFTA Crew and BAFTA Elevate as well as masterclasses, the David Lean Lecture delivered by a leading film director and ‘A Life in Pictures’.
To access the best creative minds in film, TV and games production, visit www.bafta.org/guru. For more, visit www.bafta.org.
–WINNERS LISTED BELOW–
2017 NOMINATIONS AND WINNERS
(presented in 2018)
FELLOWSHIP
SIR RIDLEY SCOTT
OUTSTANDING BRITISH CONTRIBUTION TO CINEMA
NATIONAL FILM AND TELEVISION SCHOOL (NFTS)
BEST FILM
CALL ME BY YOUR NAME Emilie Georges, Luca Guadagnino, Marco Morabito, Peter Spears
DARKEST HOUR Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
DUNKIRK Christopher Nolan, Emma Thomas
THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, J. Miles Dale
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh
OUTSTANDING BRITISH FILM
DARKEST HOUR Joe Wright, Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Kevin Loader, Laurent Zeitoun, Yann Zenou, Ian Martin, David Schneider
GOD’S OWN COUNTRY Francis Lee, Manon Ardisson, Jack Tarling
LADY MACBETH William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly, Alice Birch
PADDINGTON 2 Paul King, David Heyman, Simon Farnaby
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh, Graham Broadbent, Pete CzerninOUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER
THE GHOUL Gareth Tunley (Writer/Director/Producer), Jack Healy Guttmann & Tom Meeten (Producers)
I AM NOT A WITCH Rungano Nyoni (Writer/Director), Emily Morgan (Producer)
JAWBONE Johnny Harris (Writer/Producer), Thomas Napper (Director)
KINGDOM OF US Lucy Cohen (Director)
LADY MACBETH Alice Birch (Writer), William Oldroyd (Director), Fodhla Cronin O’Reilly (Producer)

FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE
ELLE Paul Verhoeven, Saïd Ben Saïd
FIRST THEY KILLED MY FATHER Angelina Jolie, Rithy Panh
THE HANDMAIDEN Park Chan-wook, Syd Lim
LOVELESS Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky
THE SALESMAN Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy
DOCUMENTARY
CITY OF GHOSTS Matthew Heineman
I AM NOT YOUR NEGRO Raoul Peck
ICARUS Bryan Fogel, Dan Cogan
AN INCONVENIENT SEQUEL Bonni Cohen, Jon Shenk
JANE Brett Morgen, Bryan Burk
ANIMATED FILM
COCO Lee Unkrich, Darla K. Anderson

LOVING VINCENT Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart
MY LIFE AS A COURGETTE Claude Barras, Max KarliDIRECTOR
BLADE RUNNER 2049 Denis Villeneuve
CALL ME BY YOUR NAME Luca Guadagnino
DUNKIRK Christopher Nolan
THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh

ORIGINAL SCREENPLAY
GET OUT Jordan Peele
I, TONYA Steven Rogers
LADY BIRD Greta Gerwig
THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh
ADAPTED SCREENPLAY
CALL ME BY YOUR NAME James Ivory
THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider
FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL Matt Greenhalgh
MOLLY’S GAME Aaron Sorkin
PADDINGTON 2 Simon Farnaby, Paul King
LEADING ACTRESS
ANNETTE BENING Film Stars Don’t Die in Liverpool
FRANCES McDORMAND Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
MARGOT ROBBIE I, Tonya
SALLY HAWKINS The Shape of Water
SAOIRSE RONAN Lady Bird
LEADING ACTOR
DANIEL DAY-LEWIS Phantom Thread
DANIEL KALUUYA Get Out
GARY OLDMAN Darkest Hour
JAMIE BELL Film Stars Don’t Die in Liverpool
TIMOTHÉE CHALAMET Call Me by Your Name
SUPPORTING ACTRESS
ALLISON JANNEY I, Tonya
KRISTIN SCOTT THOMAS Darkest Hour
LAURIE METCALF Lady Bird
LESLEY MANVILLE Phantom Thread
OCTAVIA SPENCER The Shape of Water
SUPPORTING ACTOR
CHRISTOPHER PLUMMER All the Money in the World
HUGH GRANT Paddington 2
SAM ROCKWELL Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
WILLEM DAFOE The Florida Project
WOODY HARRELSON Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
ORIGINAL MUSIC
BLADE RUNNER 2049 Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
DARKEST HOUR Dario Marianelli
DUNKIRK Hans Zimmer
PHANTOM THREAD Jonny Greenwood
THE SHAPE OF WATER Alexandre Desplat
CINEMATOGRAPHY
BLADE RUNNER 2049 Roger Deakins

DARKEST HOUR Bruno Delbonnel
DUNKIRK Hoyte van Hoytema
THE SHAPE OF WATER Dan Laustsen
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Ben Davis
EDITING
BABY DRIVER Jonathan Amos, Paul Machliss
BLADE RUNNER 2049 Joe Walker
DUNKIRK Lee Smith
THE SHAPE OF WATER Sidney Wolinsky
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Jon Gregory
PRODUCTION DESIGN
BEAUTY AND THE BEAST Sarah Greenwood, Katie Spencer
BLADE RUNNER 2049 Dennis Gassner, Alessandra Querzola
DARKEST HOUR Sarah Greenwood, Katie Spencer
DUNKIRK Nathan Crowley, Gary Fettis
THE SHAPE OF WATER Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau
COSTUME DESIGN
BEAUTY AND THE BEAST Jacqueline Durran
DARKEST HOUR Jacqueline Durran
I, TONYA Jennifer Johnson
PHANTOM THREAD Mark Bridges
THE SHAPE OF WATER Luis Sequeira
MAKE UP & HAIR
BLADE RUNNER 2049 Donald Mowat, Kerry Warn
DARKEST HOUR David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
I, TONYA Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
VICTORIA & ABDUL Daniel Phillips, Lou Sheppard
WONDER Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten
SOUND
BABY DRIVER Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Dan Morgan, Jeremy Price, Julian Slater
BLADE RUNNER 2049 Ron Bartlett, Theo Green, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
DUNKIRK Alex Gibson, Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten
THE SHAPE OF WATER Christian Cooke, Nelson Ferreira, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
STAR WARS: THE LAST JEDI Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood
SPECIAL VISUAL EFFECTS
BLADE RUNNER 2049 Richard R. Hoover, Paul Lambert, Gerd Nefzer, John Nelson
DUNKIRK Paul Corbould, Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley
THE SHAPE OF WATER Dennis Berardi, Trey Harrell, Mike Hill, Kevin Scott
STAR WARS: THE LAST JEDI Stephen Aplin, Chris Corbould, Ben Morris, Neal Scanlan
WAR FOR THE PLANET OF THE APES Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joe Letteri, Joel Whist
BRITISH SHORT ANIMATION
HAVE HEART Will Anderson
MAMOON Ben Steer
POLES APART Paloma Baeza, Ser En Low
BRITISH SHORT FILM
AAMIR Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
COWBOY DAVE Colin O’Toole, Jonas Mortensen
A DROWNING MAN Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell
WORK Aneil Karia, Scott O’Donnell
WREN BOYS Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick
EE RISING STAR AWARD (voted for by the public)
DANIEL KALUUYA
FLORENCE PUGH
JOSH O’CONNOR
TESSA THOMPSON
TIMOTHÉE CHALAMET
Facebook Comments

James Thompson Editor @Filmoria.co.uk

Managing Editor of Filmoria. My favourite movie is Donnie Darko, I'm a Denzel Washington worshipper and one day I will meet my dream Hollywood wife, Emma Stone.